جدول فانتزی چیست ؟ | مزایا، معایب، ویژگی و بررسی کامل

جدول فانتزی

فهرست مطالب

 

جدول فانتزی | بررسی دقیق، مزایا، معایب و ویژگی ها

 • جدول بتنی چیست ؟
 • انواع جدول های بتنی
 • جدول بتنی فانتزی چیست ؟
 • انواع جدول های دورباغچه ای
 • جداول فانتزی در چه مکان هایی استفاده می شود ؟
 • نحوه نصب و اجرا چگونه است ؟
 • نحوه قیمت گذاری
 • طرح و ابعاد جداول فانتزی
 • مشخصات فنی
 • سخن آخر

امروزه انواع زیادی جداول تولید می شود که هرکدام کارایی به خصوص خودش را دارد. در این مقاله به بررسی دقیق جدول های فانتزی که معروف به جدول دور باغچه ای نیز هستند می پردازیم.

جدول های بتنی

بطور کلی جداول بتنی مسئولیت جداسازی، زیباسازی و مرتب سازی شهرها و مناطق مسکونی را بر عهده دارند. از این قطعات بتنی جهت هدایت آب ها، جداسازی مسیر های آدم رو از ماشین رو، جداسازی محیط های فضای سبز از دیگر مسیر ها و… می باشد.

انواع جداول بتنی

 1. جدول های بتنی پرسی یا همان جدول خیابانی که همین جداول خود به دو نوع پرس خیس و خشک تقسیم می شوند.
 2. جدول های فانتزی یاهمان جدول های دورباغچه ای که به چند دسته مختلف نیز تقسیم می شوند و در ادامه مقاله همراه باشید و بررسی تک تک آنها می پردازیم.

جدول فانتزی چیست ؟

جدول بتنی فانتزی که معروف به جدول های دورباغچه ای هستند، معمولا در حیاط ها، باغ ها، باغچه ها، پارک ها و…، جهت جداسازی فضای سبز از مسیر های دیگر و همچنین زیباسازی محیط استفاده می شود. این جداول همانطور که از نام آن ها پیداست، حالت فانتزی دارند و در مکان هایی که رفت و آمد عموم بسیار بالاست و یا مکان هایی که برخورد هرگونه اجسام مانند وسایل نقلیه به این محصولات وجود داشته باشد، استفاده نمی شود. این قطعات بتنی دوست داشتنی به روش های مختلفی تولید می شود که در ادامه به بررسی تک تک آن ها می پردازیم.

دپو جدول های فانتزی

انواع جدول های دورباغچه ای

جدول های فانتزی با توجه به نوع تولید به سه نوع مختلفی تقسیم می شوند که به در زیر مشاهده میکنید:

1. جدول فانتزی پلیمری

این روش کاملا مشابه به روش تولید موزاییک پلیمری می باشد و تنها شکل قالب ها با هم متفاوت هستند. تنها تفاوت این سه نوع جداول فقط در متریال یکدیگر می باشد که کاملا با گفته شدن متریال و نحوه تولید مشهود هستند. مواد تشکیل دهنده جدول های فانتزی پلیمری شامل: ماسه، سیمان سفید، سیمان خاکستری،شن شکسته نخودی و افزودنی های بتنی (رزین) تشکیل شده اند. علت این نام گذاری که به آن پلیمری یا همان سنگ مصنوعی می گویند، فقط به دلیل وجود رزین پلی کربوسیلات که از جمله پلیمر های ترموست هستند و از فوق روان کننده های بتنی به شمار می آیند.

حتما پیشنها میکنم جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره پلیمر ها، مقاله پلیمر را حتما بررسی دقیق کنید.

وجود افزودنی های بتن در نوع پلیمری این جداول ،باعث برتری این نوع جداول فانتزی نسبت به دیگر انواع جدول های فانتزی می شود. جذب آب پایین در کنار مقاومت فشاری بالا و همچنین داوم بالا در برابر سرما و گرما، برخی از مزایا قابل ذکر این نوع جداول می باشد.

نحوه تولید

نحوه تولید به این شکل است که پس از تهیه ملات، قالب های توسط اپراتور ها آماده شده و ملات بروی ترازو داخل آن ها ریخته شده وزن شده و روی میز ویبره گذاشته می شود. پس از گذشت 2 متر از روی میز ویبره، کاملا تراکم خود را به دست آورده و جهت گذراندن زمان کیورینگ در اتاق بخار قرار می گیرند.

نوع قالب

یکی از مهمترین ارکان اصلی تولید تمامی محصولات بتنی، قالب های آن ها هستند. قالب هایی که جهت تولید محصولات پلیمری استفاده می شوند به 2 نوع سخت و نرم تقسیم می شوند. از قالب های نرم جهت تولید محصولات پلیمری نما استفاده می شود که معمولا قالب های نوع ABS جهت تولید جداول پلیمری مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و معایب جداول فانتزی پلیمری

 1. مقاومت بالا در برابر سرما و گرما
 2. وزن سبک در قبال مقاومت بالا
 3. شست و شو آسان
 4. تنوع بالا در طرح، رنگ و ابعاد
 5. نصب آسان
 6. جذب آب به شدت پایین

خط تولید جدول های دورباغچه ای

2. جدول فانتزی ویبره ای

در نوع ویبره ای می توان گفت ساده ترین روش تولید شده این جداول بتنی است که کاملا مشابه با موزاییک بتنی ویبره ای تولید می شود. مواد تشکیل دهنده این قطعه شامل: شن و ماسه، سیمان، آب و پیگمنت های رنگی می باشد. عدم استفاده از افزودنی های بتنی، از نکات مهم و تفاوت های مهم این نوع جداول به نوع پلیمری و واش بتن است و باعث به وجود آمدن محدودیت هایی در استفاده از این نوع جداول خواهد شد.

نحوه تولید

پس از تهیه متریال و اختلاط آن ها با یکدیگر، قالب های جداول آماده شده و ملات وزن شده و در آن ها ریخته می شود. قالب ها روی میز ویبره قرار گرفته و همین امر باعث تراکم خوب آن ها و از بین رفتن حباب هوا در داخل این قطعات خواهد شد.

نوع قالب

معمولا در روش های ویبره ای، از قالب های معمولی پلاستکی جهت تولید بهتر استفاده می شود.

مزایا و معایب جداول فانتزی ویبره ای

 1. قیمت مناسب نسبت به دیگر جداول فانتزی
 2. نصب ساده و آسان
 3. تنوع بالا در طرح، رنگ و ابعاد
 4. نامناسب جهت استفاده در مناطق سردسیر به دلیل جذب آب نسبتا بالا

3. جدول فانتزی واش بتن

جدول های فانتزی نوع واش بتن، کاملا در شکل ظاهری و نحوه تولید، شباهت زیادی به موزاییک واش بتن دارد. این قطعات بتنی بسیار زیبا و جذاب هستند، اما با توجه به نوع تولید و متریال مورد استفاده، فانتزی بودن، در برخی از روش های آن ها محدودیت ایجاد می کند.جداول واش بتن از: سیمان، ماسه، پودرسنگ، سنگدانه های رنگی و… می باشد.همچنین نوع دیگری نیز که به نام رزینی است تولید می شود که این نوع جدول هیچگونه محدودیتی جهت استفاده نخواهد داشت. بطور مثال استفاده از واش بتن های غیر رزینی در مناطق سردسیر یک اشتباه کاملا محض است اما با خیالی راحت میتوان از نوع رزینی آن استفاده کرد.

نحوه تولید

پس از تهیه متریال و ترکیب ملات، ملات در داخل قالب های ریخته شده و روی میز ویبره قرار گرفته و متراکم شده و در نتیجه آماده می شود. پس از گذشت چند ساعت این قطعات بتنی را برداشته و زیر دستگاه های ساب اتوماتیک قرار گرفته تا ظاهر کار یا همان سنگدانه های آن مشخص گردد. ودر نتیجه آماده مصرف شود.

نوع قالب

معمولا در روش های واش بتن نیز، از قالب های معمولی پلاستکی جهت تولید بهتر استفاده می شود.

مزایا و معایب

 1. ظاهری بسیار زیبا و جذاب در کنار سطح برجسته و طبیعی
 2. تنوع بالا در رنگبندی سنگدانه ها
 3. اجرا ساده و آسان
 4. مقاومت بالا در برابر سرما (فقط نوع رزینی چنین مزیتی را داراست.)
 5. نوع غیر رزینی بدلیل جذب آب بالا و وجود پودرسنگ زیاد در آن، مناسب مناطق سردسیر نمی باشند.

جداول فانتزی در چه مکان هایی استفاده می شود ؟

معمولا استفاده از جدول دوست داشتنی و فانتزی در مکان های شخصی و مسکونی مانند حیاط ها، باغ ها، باغچه ها و… است. از این محصولات بطور عمده در دورباغچه ها، مشخص کردن محل عبور و مرور و جداسازی فضاها از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهمی که در حال حاضر حائز اهمیت است، استفاده از نوع غیر رزینی آنها در مناطق سردسیر است که اگر محل مورد استفاده در مناطق سردسیر مانند، دماوند باشد و درصورتی که جداول از نوع غیر رزینی باشد، قطعا بعد از گذشت چند سیکل سرما آسیب خواهند دید. پس حتما به این نکته مهم توجه ویژه ای داشته باشید.

نحوه نصب و اجرا

در ابتدا جهت نصب زمین را به اندازه یک بلوک کندهو بلوک ها را به ترتیب و دقت بالا در داخل خاک قرار می گیرد. ملات ماسه و سیمان را آماده کرده و اطراف آن ریخته و پس از گیرایی کامل آن، پایه های جداول را در داخل بلوک ها در حالت تراز قرار می گیرد و در اطراف پایه ها، ملات ریخته شده و در نتیجه کار به اتمام می رسد.

روش های دیگری نیز جهت نصب وجود دارد که بزودی اضافه خواهد شد.

جدول دورباغچه ای کار شده

نحوه قیمت گذاری

با توجه به متریال استفاده شده در هر 3 نوع جدول بتنی فانتزی، قطعا قیمت های متفاوتی را شاهد خواهیم بود. اما مهم این است که هر سه روش با متریال مرغوب و استاندارد های لازم تولید شود. برخی از کارخانجات و تولید کنندگان، با استفاده از مصالح و روش های تولید به به روش نامرغوب، این محصولات را با همان شکل ظاهری و قیمت پایین تر روانه بازار می کنند. دقت کنید که در خرید این قطعات بتنی حتما از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید و کیفیت را فدای چند هزار تومان ارزان تر خریدن نکنید.

طرح و سایز جدول های فانتزی گروه تولیدی صنعتی آبین بتن

 •  هلالی 30*45 سانتی متر
 • هخامنشی 35*50 سانتی متر
 • نیلوفر 40*50 سانتی متر
 • گلدانی 35*45 سانتی متر
 • قو 50*30 سانتی متر
 • طرح فروهر
 • طرح پرده ای
 • شیاری 30*50 سانتی متر
 • سیمرغ 30*50 سانتی متر
 • ساده 30*50 سانتی متر
 • آبشار 43*40 سانتی متر
 • آبشار واش بتن 43*40 سانتی متر
 • گلدانی واش بتن 35*45 سانتی متر
 • هخامنشی واش بتن 35*50 سانتی متر
 • هلالی واش بتن 30*45 سانتی متر

مشخصات فنی و استاندارد های جداول فانتزی

در جدول زیر تمام معیار ها و استاندارد های هر سه نوع جداول دورباغچه ای نوشته شده است.

————— جدول فانتزی پلیمری جدول فانتزی ویبره ای جدول فانتزی واش بتن جدول فانتزی واش بتن رزینی
فرآیند تولید ویبره ای ویبره ای ویبره ای ویبره ای
حداقل مقاومت خمشی 35 مگاپاسکال 25 مگاپاسکال 24 مگاپاسکال 35 مگاپاسکال
مقاومت سایشی 20 میلی متر حداکثر طول سایش 40 میلی متر حداکثر طول سایش 20 میلی متر حداکثر طول سایش 20 میلی متر حداکثر طول سایش
حداقل مقاومت فشاری حاصل از لغزه گیری 30 مگاپاسکال 20 مگاپاسکال 15 مگاپاسکال 30 مگاپاسکال
مقاومت ذوب و یخبندان بعد از 60 سیکل سرما بدون آسیب بعد از 15 سیکل سرما بدون آسیب بعد از 15 سیکل سرما بدون آسیب بعد از 60 سیکل سرما بدون آسیب
حداکثر میزان جذب آب 3% وزنی 6% وزنی 6% وزنی 3% وزنی
وزن هر قطعه 17 کیلوگرم 17 کیلوگرم 20 کیلوگرم 19 کیلوگرم

سخن آخر

از این جداول دوست داشتنی، جهت زیباسازی هر محیطی می توان استفاده کرد، اما قبل از خرید حتما به نکات گفته شده با توجه به شرایطی که دارید توجه ویژه ای داشته باشید و خرید خود را از منابع معتبر انجام دهید.

گروه تولیدی صنعتی آبین بتن، مفتخر است که در تولید جدول های بتنی توانسته است با علم نوین و برترین روش ها و دستگاه های تولیدی، محصولاتی با کیفیت بالا و استاندارد های لازم تولید و روانه بازار کند.

همچنین شما میتوانید جهت مشاهده تمامی جدول های فانتزی، قسمت محصولات جدول بتنی فانتزی“، گروه تولیدی صنعتی آبین بتن را مشاهده کنید.

جهت دریافت مشاوره، قیمت و خرید این محصولات، میتوانید با کارشناسان گروه تولیدی صنعتی آبین بتن، تماس بگیرید.

 • 02191300065

گروه تولیدی صنعتی آبین بتن | تولید کننده انواع محصولات بتنی و سیمانی

5/5 - (1 امتیاز)
کیارش نجفی

کیارش نجفی

4 سالی هست که به طور مداوم در قسمت دیجیتال مارکتینگ شرکت آبین بتن به مدیریت فضای مجازی و تولید محتوا اصولی و دقیق درباره محصولات و حوزه بتن کار میکنم و اطلاعات دقیق و درست در اختیار تمامی کاربران قرار میدهم و به پیشرفت اطلاعات عمومی درباره این حوزه در فضای مجازی کمک میکنم.

2 دیدگاه در “جدول فانتزی چیست ؟ | مزایا، معایب، ویژگی و بررسی کامل

 1. جواد گفت:

  فوق العاده نیاز آدمو برطرف میکنید
  رک و پوست کنده توضیح میدید
  ممنون از سایت خوبتون

 2. سیاوش گفت:

  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

سبد خرید
منو