مقالات کاربردی, مقاله های آموزشی

سیمان چیست ؟

سیمان

سیمان (Ciment)

  • سیمان چیست؟
  • کلینکر چیست؟
  • سیمان پوزلانی
  • مواد تشکیل دهنده
  • انواع سیمان
  • روس های ساخت

سیمان چیست؟

ماده ای چسبناک می باشد که دارای قابلیت اتصال و چسباندن ذرات با یک دیگر را دارا می باشد و بعد از این امر جسمی یکپارچه و محکم از ترکیب مواد به دست می آید.

کلینکر:

پس از به وجود آمدن جسم حرارت به آن داده می شود که به این امر کلینکر گویند. پس از آسیاب کردن این مواد با سنگ گچ، سیمان با تیپ های مختلف بدست می آید.

سیمان پوزلانی:

با اضافه نموندن پوزلان به کلینکر نوع پوزلانی بدست می آید.

مواد تشکیل دهنده:

مصالح آهکی، رس ،سیلیس ،اکسید های معدنی ،اکسید آهن ،اکسید سدیم ،اکسید منیزیم ،اکسید تپاسیم ،اکسید آلمینیوم

"<yoastmark

انواع سیمان:

پرتلند تیپ 1 ،پرتلند تیپ 2 ،پرتلند تیپ 3 ،پرتلند تیپ 4 ،پرتلند تیپ 5 ،پوزلانی ،آمیخته ، برقی، رنگی،  سفید، سر باره ای ضد سولفات،  پرتلند آهکی،بنایی ، نسوز، چاه نفت، پرتلند ضد آب، گوگردی با گیرش تنظیم شده

روش های ساخت:

روش تر و نیمه تر: در این روش مقدار مصرف رس تبدیل به دوغاب می شود. بعد از این مرحله دوغاب خاک رس با سنگ آهک در آسیاب مواد خام، مخلوط گشته و به دوغاب با غلظت بیشتری تبدیل می شود. بعد از گذشت این مرحله تغییرات و تنظیمات لازم توسط آزمایشگاه انجام می شود. و اما در روش نیمه تر مواد خروجی حاصل از آسیاب بصورت دوغاب است و قبل از ورود آن به کوره توسط فیلتر پرس، آب آن را گرفته و بصورت حبه به کوره تغذیه می شود.

روش نیمه خشک: در این روش ابتدا همان مواد اولیه بصورت خشک با یکدیگر مخلوط میگردند و به آسیاب مواد خام تغذیه می شود.مواد خروجی حاصل از آسیاب بصورت پودر می باشد. قبل از اینکه این پودر را به کوره تغذیه کنیم مقداری آب بر روی آن می پاچیم و آن را بصورت حبه درآورده و داخل کوره میگذاریم.

روش خشک: در این روش مواد اولیه بصورت خشک وارد آسیاب می شوند. پودر حاصل از آسیاب بعد . از انجام تنظیمات به عنوان خوراک کوره مصرف می گردد.

 

سخن آخر

روش های مختلف دیگری جهت تولید سیمان موجود است. این روش ها به تکنولوژی مورد استفاده و جنس سیمان مورد نظر بستگی دارد. در حال حاضر سیمان با برخورداری از آخرین تکنیک ها با استفاده از روش های خشک و به کمک سیستم های اتوماتیک شاهد پیشرفت چشمگیری در این طول 160 ساله تولید خود می باشد. مرغوبیت سیمان از علل های اصلی کیفیت بالای محصولات آبین بتن می باشد.

 

لینک خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *