مقالات کاربردی, مقاله های آموزشی

پلیمر چیست؟

پلیمر چیست ؟

پلیمر چیست؟

پلیمر میتواند بصورت شبکه های سه بعدی که در داخل آن واحد های تکرار شونده از همه جوانب به یکدگیر متصل باشد.

پلیمر میتواند به اشکال دیگری نیز باشد. شبکه های 2 بعدی: که در آن واحد های تکرار شونده از سمت بالا به پایین، راست و چپ مانند یک زنجیر به هم متصل باشند. تک بعدی: در آن واحد های تکرار شونده از راست به چپ مانند یک زنجیر به هم متصل هستند.

به واحد های تکرار شونده یک “مِر” می گویند. با ترکیب نمودن کلمه پلی به معنای چندین به کلمه مِر، پلیمر به معنای تعداد زیادی واحد تکرار شونده تشکیل می شود.

واحد های تکرار شونده از: کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، کلر، سولفور، فلور، سیلیکن و فسفر تشکی می شوند. جهت ایجاد زنجیره این واحد ها، مِر ها بصورت قلاب به هم متصل می شوند. مانند رزین استفاده شده در چسب های اپوکسی.

انواع پلیمر

پلیمر ترموست: به پلیمر هایی که بصورت 3 بعدی که از قابلیت ذوب مجدد برخوردار نیستند، می گویند.

ترموپلاستیک یا خطی: پلیمر های تک بعدی که بصورت زنجیر هستند و قابلیت ذوب دوباره را دارند. مانند بطری

پلیمرها در طبیعت نیز پیدا می شوند. از مهمترین پلیمر های طبیعی میتوان به DNA و RNA اشاره کرد. که بسیار تعیین کننده در زندگی هستند. مانند ابریشم عنکبوت، مو و…

مواد تشکیل دهنده پلیمر ها: هیدروکربن ها(کربن و هیدروژن)، برخی از پلیمر ها بطور خاص از اتم های کربن پیوسته مانند یک زنجیر بلند تشکیل شده است. پلی وینیل کلراید(pvc) پلیمری است که در آن اتم های کلر(جایگزین هیدروژن) به هر اتم کربن محوری متصل می شود. نوعی دیگر از پلیمر ها از ستون های غیر کربنی تشکیل می شوند. به عنوان مثال: نایلون از ستون محوری نیتروژن و نیز پلی استرها، پلی کربنات ها از اتم های اکسژن تشکیل می گردد. نوعی دیگر از پلیمر ها از ستون های محوری سیلیکون و یا فسفری می باشد.

نوع چینش ملکول های پلیمری:

کنترل کردن فرآیند پلیمرزه و سرد نمودن پلیمر های مذاب ممکن است به یک سازمانی کاملا نامرتب منجر شود. این نمونه از پلیمر ها در اکثر اوقات شفاف و واضح می باشند. این ویژگی بار طیف وسعی از محصولاتی مانند ظرف غذا، چراغ ماشین و لنز های طبی و… می باشد.

درکل تمامی پلیمرها شفاف نمی باشند اما زنجیره پلیمری در محصولات کدر و غیر شفاف می توانند از ساختاری کریستالی برخوردار باشند. با بکار بردن کلمه ساختمان کریستالی امکان دارد در ذهن شما  نمک یا سنگ های قیمتی ایجاد گردد. اما این نوع ساختار در پلیمر های بوجود می آید. همانطور که سرد نمودن پلیمر های مذاب میتواند چیدمان نامرتبی را بوجود بیاورد.

فرآیند های خاص نیز میتوانند میزان کریستالی بودن پلیمرهایی که از این قابلیت برخوردار هستند، تعیین کند. هر میزان که درجه کریستالی بودن زیادتر باشد به معنای کمتر رد شدن نور می باشد. حال از این میتوان نتیجه گرفت که میزان غیر شفاف و کدر بودن پلیمر مستقیما در ارتباط با پگونگی نوع چیدمان کریستالی آن می باشد.

مزایای چیدمان کریستالی: استحکام، خشکی، مقاومت شیمایی و پایداری

ویژگی های پلیمرها:

بسیاری از پلیمرهای تولیدی از نوع ترموپلاست می باشند. به این معنی که میتوان پلیمر را پس از شکل گیری بار ها ذوب و تغییر شکل داد. گروه بعدی پلیمر ها ترموست های می باشد که قابلیت ذوب مجدد را ندارند. پس از شکل گیری این نمونه از پلیمر ها، اگر گرمای مجدد به آن وارد شود از لحاظ کیفیت افت خواهند کرد.  پلیمرها میتوانند در مقابل مواد شیمیایی بسیار مقاوم باشند، عایق التریکی و حرارتی، وزن سبک و محکم، شناور بروی آب و برخی فرو می روند، معمولا از نفت بدست می آیند.

سخن آخر

با ترکیب نمودن پلیمر با بتن موزاییک، موزاییک پلیمری حاصل می شوند. این موزاییک ها با افزودن پلیمر: دارای ظاهری زیبا، وزن سبک و مقاومت آنها بالا می رود.

لینک خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *