بررسی و معرفی محصولات بتنی, کفپوش های بتنی, مقالات کاربردی, مقاله های آموزشی

موزاییک چیست ؟ | انواع موزاییک به همراه بررسی

موزاییک و انواع آن

موزاییک و انواع آن | تاریخچه به همراه بررسی

معمولا امروزه با شنیدن کلمه “موزاییک” همه ما یاد موزاییک ساده ایرانی که در خانه های قدیمی نیز دیده می شود خواهیم افتاد، دقیقا همین تصویری که زیر این پارگراف مشاهئه می کنید مارا یاد این کلمه خواهد انداخت.

موزاییک از زمان های بسیار قدیم مورد توجه عموم بوده و جهت مرتب سازی و زیبایی کف و سطح زمین مورد استفاده قرار میگیرد. البته در هر قرنی موزاییک ها یک معنایی داشتند که در قسمت تاریخچه موزاییک همین مقاله، بیشتر راجب این موضوع توضیح داده ایم. موزاییک یک قطعه بتنی بسیار پر مصرف است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده استفاده قرار می گیرد. این قطعه بتنی معمولا تراکم خود را با پرس و یا ویبره بدست آورده که در ادامه مقاله به بررسی دقیق روش ها و نحوه تولید آن ها می پردازیم.

موزاییک ها معمولا از 2 لایه زیرین و رویه تشکیل شده است که لایه زیرین نسبت به لایه رویه دارای استقامت و ضخامت بیشتری است. لایه رویه متشکل از: ترکیبات دانه بندی و رنگ ها، سیمان آب و … است که طرح و نقش رویه کار به لطف این مواد تشکیل می شوند.

تاریخچه موزاییک

در زمان های قدیم، با چسباندن تکه های سنگ ها، شیشه ها، سرامیک و … موزاییک ها تشکیل می شدند. معمولا استفاده از موزاییک جهت زیباسازی کف و دیوار ها بسیار رایج بوده است. این هنر بسیار میان فرهنگ های مختلف در طول تاریخ متداول بوده است. قدمت موزاییک ها برمیگردد به هزار سوم قبل از میلاد، که چند هزار سال بعد در معماری یونانی و امپراطوری رم نیز دیده می شد، صدف، عاج و سنگ بودند. در قرن 14، موزاییک کاری کلیساها بسیار رواج پیدا کرد که معمولا در سقف ها، کف  از طرح های فرشتگان بهره می بردند.

 

موزاییک و معماری اسلامی

موزاییک، در معماری اسلامی که در قرن بین 7 تا 8 میلادی بود، بسیار رواج پیدا کرد که بسیار در بناهای تاریخی اسلامی، مساجد، امام زاده ها و… به شکل فراوانی دیده می شود. در تصاویری که بارگذاری شده اند می توانید برخی از نمونه های موزاییک در معماری اسلامی را مشاهده فرمایید.

موزاییک در معماری اسلامی

برخی از بناهای ایرانی که از این موضوع بهره می برند شامل: کاخ گلستان تهران، شاه چراغ شهر شیراز، مسجد جامعه و…

اما امروزه موزاییک ها به شکل دیگری مورد استفاده قرار می گیرند که معمولا به عنوان موزاییک حیاطی، پیاده رو، محیط های عمومی و … به کار کی روند.

مواد تشکیل دهنده موزاییک

موزاییک کاملا یک قطعه تمام بتنی است و تماما تشکیل شده از متریال و مصالح همان بتن است و فقط در فرآیند و روند تولید به هم متفاوت هستند که خود آن چند روش  دارد که در ادامه این مقاله به بررسی آن ها نیز خواهیم پرداخت.

مواد تشکیل دهنده شامل: ماسه، سیمان، آب و پودرسنگ می باشد.

موزاییک های چگونه تولید می شوند ؟

بطور کلی موزاییک فقط و فقط به دو روش می توانند تولید شوند که شامل موراد زیر هستند:

موزاییک تولید شده به روش ویبره ای

تولید موزاییک به روش ویبره ای

در این روش تولید، همانطور که از نام آن پیداست، فرآیند تولید به صورت ویبره است. پس از ترکیب متریال و ساخت ملات مورد نظر، مواد در داخل قالب ها ریخته شده و بروی میز ویبره قرار می گیرد. پس از گذشت مسیر 4 متری به روی میز ویبره، تراکم خوب ملات به دست آمده و محصول جهت گذراندن مدت عمل آوری و یا کیورینگ در گرم خانه یا اتاق های گرم قرار می گیرد.

تولید موزاییک به روش پرسی

در این روش نیز پس از ترکیب متریال مورد نظر و ساخت بتن این قطعه، ملات را داخل قالب های دستگا پرس ریخته و زیر فشار پرس قرار می گیرد تا تراکم آن از طریق فشار پرس بدست آید.

تولید موزاییک به روش پرسی

انواع موزاییک

موزاییک ها با گذشت سال ها، پله به پلهبروز تر و مشکلات و تمامی ضعف های آن ها طی مدت ها استفاده، با بررسی از بین رفت. اما انواع موزاییک هایی که در حال حاضر تولید میشوند و به شرح زیر میباشند:

 • موزاییک پلیمری:  موزاییک های پلیمری که نام دیگر آن ها سنگ های مصنوعی سمنت پلاست است که با استفاده از افزودنی های بتنی به همراه پیگمنت های رنگی، تولید می شود. در حال حاضر از محبوب ترین کفپوش های بتنی، می توان به همین موزاییک پلیمری اشاره کرد که می توان در هر شرایط آب و هوایی از ان بهره برد. پیشنهاد میکنم جهت آشنایی بهتر و بیشتر با این محصولات، مقاله “موزاییک بتنی پلیمری چیست؟” را مشاهده کنید.
 • واش بتن: موزاییک واش بتن یا همان بتن شسته هم مانند موزاییک های پلیمری، از محصولات محبوب  و پر طراف در حال حاضر در صنعت کفپوش های بتنی هستند. این قطعات بتنی به 2 روش افزونی دارو معمولی تولید شده و روانه بازار می شوند. متریال و مصالح این قطعه بتنی، همان متریال ساده موزاییک + سنگدانه های رنگی هستند که تشکیل دهنده ظاهر و فیس ای کار هستند. اما در نوع افزودنی دار آن نیز مانند محصولات پلیمری، از افزودنی های بتنی یا همان رزین استفاده می کنند. در روند تولید نیز،مرحله ای اضافه تر نسبت به دیگر کفپوش های بتنی را داراست که این موضوع همان ساب می باشد که با استفاده از دستگاه های ساب، رویه کار ساب خوردهو سنگدانه ها نمایان می شوند. پیشنهاد میکنم جهت آشنایی بیشتر با این محصولات مقاله “موزاییک واش بتن چیست؟” را مشاهده کنید.
 • موزاییک بتنی ویبره ای: مزاییک ویبره ای از نوع اولیه کفپوش های بتن هستند که بدون استفاده از افزودنی های بتن، به روش ساده تولید می شوند و تنها وجه تمایز این دو، به صورت رنگی تولید می شوند.
 • موزاییک پرسی اتوماتیک: موزاییک های پرسی حیاطی که همان “موزاییک” معروف هستند و همانطور که از نام آن پیداست فقط به روش پرسی تولید می شوند. متریال تشکیل دهنده این محصول بتنی، همان متریال و مواد تشکیل دهنده موزاییک های معمولی هستند.

ابعاد عمومی تولید موزاییک ها

ابعاد عمومی و پر مصرفی که تولید می شوند با توجه به نوع موزاییک متفاوت اس، اما سایز و ابعادی که بسیار مورد توجه قرار دارند به شرح زیر است:

 • 20*10 سانتی متر
 • 20*20 سانتی متر
 • 40*20 سانتی متر
 • 30*30 سانتی متر
 • 40*40 سانتی متر
 • 43*43 سانتی متر
 • 50*50 سانتی متر
 • 54*54 سانتی متر

ضخامت موزاییک ها حداقل 2 سانتی متر و حداکثر 3.5 سانت متر هستند.

دپو موزاییک

قیمت موزاییک

قیمت ها با توجه به نوع موزاییک، که متریال و رو تولید هرکدام متفاوت است فرق خواهد داشت و تماما با توجه به این موضوع قیمت گذاری می شود. حتما توجه ویژه ای داشته باشید ک افراد سودجو بسیار زیادی هستند که با سوء استفاده از قیمت های بازار، محصولات نامرغوب با همان شکل ظاهری و قیمت پایین روانه بازار می کنند. همیشه سعی کنید قبل از خرید هر نوع موزاییک که مدنظر شما است، از منابع و تولید کنندگان معتبر استعلام قیمت گرفته و با توجه به آن مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید و خرید خود را انجام دهید.

موزاییک های تولیدی آبین بتن

گروه تولیدی صنعتی آبین بتن، با داشتن سال ها تجربه در کنار تلاش و کوشش، در تولید انواع موزاییک، از بهترین و معتبرترین منابع تولید موزاییک است که می توانید در قسمت محصولات، انواع موزاییک پلیمری، واش بتن و… را به همراه نقد و بررسی و مشخصات فنی مشاهده کنید.

پیشنهاد می کنم حتما و حتما قسمت محصولات کفپوش بتنی را مشاهده کنید.

جهت دریافت مشاوره و خرید بهتر حتما با کارشناسان فروش گروه تولیدی صنعتی آبین بتن تماس حاصل فرمایید.

 • 02146120130
 • 02146100885
 • 02144000494

گروه تولیدی و صنعتی آبین بتن | تولید و فروش انواع محصولات بتنی و سیمانی

1 دیدگاه در “موزاییک چیست ؟ | انواع موزاییک به همراه بررسی

 1. evildarke گفت:

  موزاییک های قدیم کجا موزاییک های الان کجا خیلی باهم فرق دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *